Logo Cestydoprirody.cz

Ledovec na ústupu - Zpráva Alpenvereinu o stavu ledovců 2010/2011

25.April 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
V roce 2011 rakouské ledovce silně ustoupily – to zřetelně ukázaly výsledky aktuální zprávy o stavu ledovců. 97 procent ledových velikánů v minulém roce odtávalo, tři procenta byla klasifikována jako stálá. Ani jediný z 95 pozorovaných ledovců se tomu nevyhnul. U 15 ledovců byly ale zaznamenány ztráty délky o více jak 30 metrů !!!
Hlavní foto článku
Foto: Andrea Fischer

Dvacet dobrovolných pozorovatelů služby Alpenvereinu, která se zabývá měřením ledovců, potvrzuje ve zprávě za rok 2010/2011 další ústup místních (rakouských) ledovců. Počet ledovců s úbytkem více jak 30 metrů se v tomto roce téměř zdvojnásobil: stoupl z 8 na 15 ledovců. V průměru odtály jazyky ledovců o 17,2 metrů (v předchozím roce to bylo 14,1 metru).

„Dlouhé trvání tání vedlo v roce 2011 k silnému ústupu jazyků, které sahají daleko do údolí a jsou tak obzvláště vystaveny vysokým teplotám“, zdůvodňuje příliš velké ztráty ledovců Dr. Andrea Fischer, vedoucí služby Alpenvereinu pro měření ledovců.

foto

Hallstadský ledovec s vrcholem Hohe Dachstein z roku 2011 (Foto M. Stocker-Waldhuber). Plocha v roce 1930 (modře) a okraj ledu (oranžově) leželi o několik metrů výše než nyní.

foto

Hallstadský ledovec s vrcholem Hohe Dachstein z roku 1930 (Foto Laternbildsammlung des Alpenverein-Museums)

Ztráta délky až o 64,5 metrů

Největší ústup byl zaznamenán na ledovci Firmisan v údolí Oetztaler Niedertal, který odtál o 64,5 m. Tento ledovec je v měřícím programu nově a dosud nebyl tedy započítán do výpočtu průměru. Ze dvou ledovců, které jsou pozorovány už mnoho let, ustoupily nejsilněji ledovec Simony Kees (-56,0 m) a Viltragen Kees (-54,0 m) v oblasti Venediger.

V rovněž ve skupině Venediger položený Obersulzbachkees (-50,5 m) a v údolí Oetztaler Rofental položený ledovec Vernagt (-47,1 m) a ledovec Kesselwand (-43,8 m) patří tak jako už v předcházejícím roce k ledovcům s největším ústupem.

Vysoké teploty a nepatrný přírůstek ledu ledovce udolávají

K extrémnímu mizení ledovců nepřispívají jen vysoké teploty, nýbrž také nepatrný přísun ledu shora. Časné léto 2011 bylo významně teplejší než v dlouhodobém průměru, což vedlo k předčasnému tání ledovce. Vyživující rezervy sněhu se v Severních Alpách téměř nevyskytovaly. Chladný červenec a sněhové srážky v září nemohly už vyrovnat extrémně teplé měsíce pozdního léta (3°C nad průměrem). „Právě v měsících, v nichž v dobrých letech pro ledovce mohou být zaznamenány ještě značné přírůstky sněhové vrstvy, začalo v roce 2011 již období tání“, tak se vyjádřila Andrea Fischer.

foto

Ledovec Ochsentaler Gletscher ve skupině Silvretta vyfotografován ze sedla Radsattel v roce 1927 (Foto H. Kinzl)

foto

Ledovec Ochsentaler Gletscher ve skupině Silvretta vyfotografován ze sedla Radsattel v roce 2011 (Foto G. Groß)

Ústup Pasterze je silnější než v předchozím roce

U nejznámějšího ledovce Rakouska, Pasterze, byl zaznamenán ještě silnější ústup než v předcházejícím roce. Jazyk ledovce ve skupině Grossglockneru tak odtál o 40,3 m (-24,7 metrů v předchozím roce). Ledová plocha se snížila o 4,4 metrů (o 1,4 metrů více než v roce 2010), a také se zpomalila rychlost tečení ledu se asi o 0,8 metrů/rok. Poprvé byl také zasažen střed ledovce vyskytujícím se rozpadem.

Žádné katastrofické scénáře

Z pokračujícího se ústupu ledovců se nenechají podle Andrey Fischer přesto vyčíst žádné katastrofické scénáře. „Změna naší ledovcové oblasti může být sice v této době pozorována, ale ze sebraných údajů se však nedá odvodit, že ledovce jednoho dne úplně zmizí. Je zcela dobře možné, že po ústupu znovu naleznou rovnováhu a dosáhnou stabilního stavu“, tak se vyjádřila výzkumná pracovnice přes ledovce.

Ztížené měření vlivem ubývání ledovců

S ohledem na současné hodnoty ubývání je postupně ztěžována práce dobrovolných pozorovatelů služby pro měření ledovců. „Vlivem ústupu ledovců do příkrých skalnatých území nebo tvoření jezer se stávají měření stále obtížnějšími. Často se jazyky ledovce nacházejí také pod silnou vrstvou suti“, vysvětluje Fischer.

„ Měření ledovců je velice náročná a namáhavá činnost. Proto chceme vyslovit našim pomocníkům veliký dík. Bez jejich nasazení by nebylo prostě možné získat tak rozsáhlou a hodnotnou dokumentaci, jak ji Alpenverein zajišťuje“.

121 roků měření ledovců

„ Již 121 let provádí Alpenverein měření na rakouských ledovcích. Proto disponujeme jedinečnou sbírkou dat, která nám umožňuje provádět dlouhodobá srovnání a z toho vyčíst budoucí vývoj“, zdůraznil viceprezident Alpenvereinu Walter Wegscheider význam zprávy o ledovcích.

Tým, který provádí měření ledovců, je veden od roku 2010 Dr. Andreou Fischer, která pracuje na Institutu meteorologie a geofyziky Univerzity v Insbrucku a na Institutu pro výzkum hor Rakouské akademie věd. V současné době pracuje na podkladech pro zprávu o stavu ledovců 20 dobrovolných pozorovatelů a početní pomocníci.

TOP 15 – ledovce s největším úbytkem v letech 2010/2011

  1. Firmisan (Ötztaler Alpen) –64,5 m
  2. Simony Kees (Venediger Gruppe) –56,0 m
  3. Viltragen Kees (Venediger Gruppe) –54,0 m
  4. Obersulzbach Kees (Venediger Gruppe) –50,5 m
  5. Vernagt (Ötztaler Alpen) –47,1 m
  6. Kesselwand (Ötztaler Alpen) –43,8 m
  7. Pasterze (Glocknergruppe) –40,3 m
  8. Untersulzbach Kees (Venediger Gruppe) –39,5 m
  9. Diem (Ötztaler Alpen) –38,9 m
  10. Gepatsch (Ötztaler Alpen) –38,3 m
  11. Taschach (Ötztaler Alpen) –33,0 m
  12. Alpeiner (Stubaier Alpen) –31,8 m
  13. Umbal Kees (Venediger Gruppe) –31,4 m
  14. Hochjoch (Ötztaler Alpen) –31,3 m
  15. Schlaten Kees (Venediger Gruppe) –31,3 m

Detailní výsledky jsou k nalezení v časopisu Bergauf 2/2012 (vydaném 13.4.)

Další obrazový materiál a zpráva jsou ke stažení ZDE

Reklama:

Kam dál?

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK