Logo Cestydoprirody.cz

Tipy na vybavení pro vysokohorské túry

14.August 2014
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Csaba Szepfalusi
Vysokohorské túry na alpské třítisícovky a čtyřtisícovky se vždy počítaly k nejpůsobivějším, ale také k nejnáročnějším klasickým horským aktivitám v Alpách, při kterých vedle technických požadavků ve skalách, sněhu a ledu přichází také v úvahu – v pravém smyslu slova – větší váha batohu v důsledku většího množství vybavení. V době klimatických změn se k tomu připojují další komponenty: ustupování ledovců stěžuje dříve jednoduché výstupy a odtávání věčně zmrzlé půdy (permafrostu) způsobuje nebezpečné momenty ve skalách.
Hlavní foto článku
Foto:Michal Beránek

Přinášíme vám překlad článku od autora Csaba Szepfalusi, který je referentem alpských sportů v sekci Alpenverein Edelweiss,

Správné vybavení hraje stále rozhodující roli a proto bych vám chtěl k tomuto tématu dát pro následující čas vysokohorských túr nějaké tipy:

Lano: Poloviční lana jsou na čistých ledovcových túrách OK, avšak v celém Rakousku existuje skutečně málo normálních cest typu Grossvenediger, po kterých se projde zcela bez toho, že byste se dotkli skály. Na hřebenech, na skalnatých a ledových plochách musíme vzít poloviční lano dvojitě, tedy napůl, a potom zůstává k dispozici jen 25 metrů. Kromě toho musíte podle okolností zredukovat velikost uchycení lana. Proto je lepší volbou lehké, univerzálně použitelné jednoduché lano.

Cepín: Klasický tzv. „Führerpickel“, který má nanejvýš lehce zahnutou násadu, je nejlepší volbou. Šetřete délkou: Stačí, když cepín dosahuje od země ke kolenu. To odpovídá délce 50 – 60 cm a váze kolem 500 – 600 gramů. Hrot musí být z oceli, hliníkové se nehodí do tvrdého sněhu!

Stoupací železa / mačky: Také zde jsou v létě tabu hliníkové modely, protože jejich hroty se rychle otupí. Podložky proti nabalování sněhu se staly mezi tím standardem. Nabízejí více jistoty a předcházejí nebezpečným nehodám strhnutím.

Sedák: Protože se obvykle při vysokohorských túrách nevisí v laně (jako při sportovním lezení), můžete vynechat vypolstrovaný sedák. Ideální je např. Couloir od Black Diamondu s lehkou vahou 230 g. Kromě toho můžete jeho nožní poutka otevřít pomocí spony, takže ho můžete komfortně odložit nebo nandat.

Helma: Zde se udál v posledních letech velký myšlenkový proces. Dnes má stále více vysokohorských turistů helmu a také ji nosí. Zdůvodnění je v úvodu. Protože lehké helmy moc neváží, není pochyb o jejich nošení!

Batoh: Čím je batoh větší, tím více se do něj vejde a tím více musíte nést. Pro víkendové túry stačí řádně zabalený 30 l batoh, při týdenních túrách byste měli vystačit s 35 až max. 40 l batohem. Dbejte na to, aby se vlastní váha batohu nestala sama o sobě nepotřebným zatížením navíc!

Boty: Výběr je veliký a pokrývá použití na malých ledovcích (lehčí modely) až po dlouhé túry v západních Alpách (pevnější modely). Turistické nebo trekingové boty nejsou v tomto případě dobrou volbou!

Ostatní: Vezměte s sebou karabiny, jistící pomůcku, smyce a lanový materiál jen v množství, vč. bezpečnostní rezervy, které budete na plánované túře opravdu potřebovat, a připevněte je na sedák tak, abyste je měli snadno k dispozici.
Přirozeně musíte mít pro případ nouze pytel na bivakování, balíček první pomoci a mobil. K efektivnímu nasazování vybavení a k zdárné vysokohorské túře patří samozřejmě odpovídající know-how.

Přeji vám pěkné na zážitky bohaté léto s vysokohorskými túrami a bez nehod!

Reklama:

Kam dál?

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK