Základní vybavení aneb na co by měl každý výletník myslet.
Hlavně se neztratit
Správná orientace je na cestách základním
předpokladem pro úspěšné a především bezstarostné zvládnutí výletu.
Nejpodstatnější fází se tak obvykle stává samotná příprava a
plánování, které by se neměly podceňovat. Pomineme-li přípravné
aktivity, které jsou běžnou součástí už jen z principu plánování
samotného výletu, nebývá na škodu se vybavit i vybavením, které nám
pomůže v orientaci během cesty i v dané lokaci.
Do základního vybavení bezpochyby patří mapa. Nejběžnějšími jsou cestovní mapy, které poskytují přehled o existujících komunikacích. Budete-li cestovat autem určitě si nezapomeňte vzít aktuální automapu. Cestovní mapou může být i mapa cyklistická, na níž jsou vyznačeny cyklostezky a jejich napojení na tradiční pozemní komunikace, jako jsou právě silnice. Každý správný výletník však nezapomene ani mapu turistickou, které bývají zakresleny v různých měřítkách (obvykle od 1:100000 do 1:50000) a tedy i s různými úrovněmi detailů. Pokud cestujete často za oblíbeným koníčkem, budou se vám hodit i mapy specializované např. lyžařské či vodácké.
Nejzákladnějším nástrojem k získání orientace zůstává buzola, kterou oceníte hlavně v terénu. Poslouží nejen k určování světových stran, ale i k měření azimutu. Lze s ní celkem spolehlivě určovat polohu a případný směr. Jednoduchý návod na její používání naleznete zde, spolu s mapou by vám pak nemělo nic bránit v úspěšném putování.
V době moderních technologií se můžeme spolehnout i na elektronické pomocníky, které nabízí vskutku mocnou pomocnou ruku. S GPS navigací se můžeme nechat navádět až přímo k vytouženému cílu. Mapy bývají aktualizovány a doplněny o mnoho dalších informací, tzv. bodů zájmů, jako jsou místa pro odpočinek, stravování nebo jen turisticky významná místa. Nesmíme však nikdy zapomenout, že jde o prostředky omezené. Jednat závislé na elektrické energie a také ne na každém místě nám budou k užitku. Zvlášť pokud rádi cestujete do odlehlých destinací nebo divočiny.
Chraňte se před vnějšími vlivy
Ten kdo rád cestuje za přírodou, určitě miluje její rozmanitost. Naše planeta je pestrá a to díky rozličnému klimatu. Ten kromě přírodních krás vytváří i různé podmínky pro tamější obyvatele a každého, kdo danou destinaci navštíví.
Před působením místního klimatu nám pomůže kvalitní a funkční oblečení doplněné vhodnými doplňky. Obvykle se na cestách chráníme před chladem, vlhkostí či větrem. Moderní „inteligentní“ materiály kombinované s tradiční tkaninou poskytnou univerzální ochranu i potřebný komfort. Tradiční jsou vlněné oděvy, které Vás uchrání před chladem, nejsou alergenní a příliš neabsorbují tělesné pachy. Proti vlhkosti a vodě nejvíc doceníte oblečení z goretexu. Tento funkční materiál je vodě odolný a prodyšný, dokáže odvádět vodu ven (např. při pocení), ale vy zůstane v suchu. Takovou vylepšenou verzí goretexu je sympatex, který se navíc vyznačuje i odolností proti větru. Takzvaný softshell je univerzálním materiálem, který vám pomůže od chladu, mokra i štiplavéhu větru, proto se z něj vyrábějí bundy nebo vesty. Oděvy z tohoto materiály mají dobré termoregulační vlastnosti, jsou větru odolné a zároveň prodyšné. Pokud jsou označeny zkratkou DWR (Durable Water Repellency) obsahují navíc vrstvu, která zajišťuje voděodolnost. Pokud Vás čekají silné lijáky neopomeňte pláštěnku z PVC. Tento materiál je stoprocentně nepromokavý, bohužel už není prodyšný a případný pot se tedy nemá kudy odpařit.
Pokud budete nocovat pod stanem a vybíráte stan
nový, dbejte na rozumnou velikost, skladnost a jeho nepromokavost. Jestliže
už nějaký ten přenosný příbytek máte, měli byste ho před odjezdem
zkontrolovat. Ujistěte se zda-li jsou všechny zipy nepoškozené a zda-li
není poškozena plachta. Vaší postelí a peřinou bude spacák pro větší
pohodlí doplněný karimatkou. I tady platí, volit si takové materiály,
které odpovídají užití, tj. voděodolnost, prodyšnost a dobré
držení tepla.
Na cestách nás kromě počasí může potrápit i místní havěť. Nejčastěji to bývá otravný hmyz, který se nezalekne žádného podnebí. Doplňte své batohy o repelent, který od Vás hmyz odežene. Pokud často cestujete karavanem, pod stan nebo na ryby, mohly byste ocenit mobilní lapače hmyzu, které lákají létající hmyz na světlo a ochrání celé Vaše stanoviště. Pokud už se něco přihodí, mohl by se Vám hodit nějaký ten ošetřující prostředek (např. octanový krém), jenž najde uplatnění nejen při otoku po hmyzích štípnutích ale i při popáleninách nebo omrzlinách.
Co si ještě vzít sebou
Existuje velké množství doplňků a vybavení, které na cestách využijete. Některé je důležitější a některé méně. Následující vybavení byste v tom nejlepším případě neměli opomenout.
Noc je půlka dne a s nocí přichází tma. Ať už jde o kempování nebo tábor určitě se hodí mít po ruce nějaký zdroj světla. Obyčejná svítilna pro tyto účely bohatě postačí. Vybírejte takové baterky, které tvoří optimální poměr rozptylu světla vůči jeho intenzitě, ideálně s možností regulace. Baterka by měla být skladná a lehká, aby se s ní dobře manipulovalo. Pokud nebudete mít možnost spojení s civilizací myslete i na náhradní baterie, případně zauvažujte i nad samonabíjecími svítilnami, které lze dobíjet mechanickým pohybem. Pěstujete-li sporty určitě znáte i tzv. čelovky, což jsou svítilny, které lze připevnit na hlavu (a nejen na ni). Čelovky bývají velmi lehké a díky LED diodám mají vysokou svítivost s nízkou spotřebou. Navíc budete mít vždy obě ruce volné.
Na cestách nejednu chvíli potřebujete nůž, jindy
otvírák a pak zase třeba nůžky. Samozřejmě vše můžete mít u sebe,
ale pokud dbáte na praktičnost vyberete si univerzální nůž, který
v sobě skrývá všechny tyto nástroje a mnohé další. Nebojte se za švýcarský
nůž připlatit, vyplatí se to! Kvalita zhotovení bývá u levných
nožíků pochybná a od takového nástroje určitě nečekáte, že nevydrží
víc než jeden/dva výlety.
Hlavně se bavte
Výčet výše zmíněného, není zcela úplný, ani se o to nesnaží. Spíš se snaží vypíchnout ty nejdůležitější aspekty, které by člověk vyrážející na cesty, neměl opomíjet. Výlety po naší rodné zemi, dovolená u moře nebo jen obyčejný čundr je především o zábavě a vychutnání si toho, co nám naše příroda nabízí. Nekažme si jí zbytečnostmi a hlavně si je užívejme. Šťastnou cestu.

Mohlo by vás zajímat
Kde se diskutuje
-
Dominika Zachová před 3 lety
-
-
nina Horova před 4 lety
-
Antonín Loch před 5 lety
-
Kristýna Ryglova před 5 lety
© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK