Autem do Rakouska - nejen v zimě

Povinná zimní výbava: v období od 1. listopadu do 15. dubna smějí řidiči osobních vozidel, dodávkových automobilů a lehkých nákladních automobilů s nejvyšší celkovou přípustnou hmotností nepřesahující 3 500 kg za zimních provozních podmínek (na zasněžené nebo zledovatělé vozovce a nebo na vozovce, na níž je rozbředlý sníh) použít vozidlo pouze tehdy, pokud je vybaveno povinnou zimní výbavou. t.j. mají na všech kolech namontovány zimní pneumatiky nebo nasazeny sněhové řetězy na kolech hnací nápravy. Sněhové řetězy jsou jako alternativa povoleny pouze v případě, že povrch vozovky je pokryt souvislou nebo jen nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou nebo ledem a pokud jejich použitím nedojde k poškození povrchu vozovky.
Minimální hloubka vzorku: na letních pneumatikách v Rakousku je 1,6 mm, na zimních pneumatiká musí být alepsoň 4 mm (na diagonálních pneumatikách 5mm).
Výstražná vesta: Na rakouských silnicích a dálnicích platí pro řidiče povinnost nosit v případě poruchy nebo nehody výstražnou (reflexní) vestu. Vesta by měla být ve vozidle nejméně jedna. Toto opatření se netýká spolujezdců, řidičů mopedů a motocyklů, ale i jim se vesta doporučuje, pro případ, že by z výše uvedených situacích byli nuceni opustit vozidlo a pohybovat se po komunikaci, nebo její bezprostřední blízkosti. Je lepší mít vesty i pro spolujezdce, jelikož na dálnicích a rychlostních silnicích by při zastavení neměl nikdo zůstat ve vozidle. V případě, že řidič varovnou vestu nemá, vystavuje se nebezpečí, že bude pokutován hned dvakrát – za to, že vestu ve vozidle nemá a za to, že ji nepoužil. K předložení varovné vesty může být řidič vyzván i v případě dopravní kontroly.
Dálniční poplatky: Dálniční poplatky: Za použítí rakouských dálnic a rychlostních silnic (včetně městských úseků) se platí dálniční poplatek. Uhrazuje se (v případě vozidel do nejvyšší přípustné celkové hmotnosti 3,5 t ) koupí dálniční známky a jejím nalepením na čelní sklo vozu (nahoře uprostřed nebo na levé straně). Po ukončení platnosti musí být viněta odstraněna!
Nedodržení předpisů o dálničních poplatcích se trestá příplatkem ve výši 120 EUR nebo (v případě nezaplacení) správní pokutou.
Průjezd pro záchranáře: Od 1. ledna 2012 platí na rakouských dálnicích a rychlostních komunikacích, tedy všude tam, kde je povinná dálniční známka, nová povinnost pro řidiče – vytvořit průjezd pro záchranáře. Tak je v případě nehody umožněn přístup záchranářů, policie a hasičů na místo. Povinnost platí i pro případ dopravní zácpy.
Jak se vytvoří průjezd pro záchranáře: Pokud začne na dálnici nebo na rychlostní silnici zpomalovat doprava, musí všechna vozidla, která jedou v krajním levém jízdním pruhu, pokračovat v jízdě pokud možno co nejvíce vlevo, a všechna ostatní vozidla se musí posunout co nejvíce doprava, aby se tak mezi nimi vytvořil volný jízdní pruh. Přitom by se měl využívat také odstavný pruh. Vozidla by se měla zařadit paralelně s průběhem jízdního pruhu, aby šikmo stojící vozidla netvořila další překážky a aby se neztěžovalo vlastní popojíždění v zácpě.

Mohlo by vás zajímat
Kde se diskutuje
-
Dominika Zachová před 3 lety
-
-
nina Horova před 4 lety
-
Antonín Loch před 5 lety
-
Kristýna Ryglova před 5 lety
© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK