Logo Cestydoprirody.cz

Stanování a bivakování v rakouských horách

1.July 2014
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Oesterreichischer Alpenverein, překlad: Edelweiss CZ, Jan Veselý

Kdo chce tábořit v rakouských horách, octne se v síti paragrafů.
Cestovatelé, kteří milují volnost, zůstávají často v nejistotě, zda se ještě pohybují v legální oblasti a nebo zda mají svůj stan skrýt před zvědavými zraky. Sen o noci v přírodě tak časo mizí při detailním pohledu na právní podmínky. Velké rozdíly jsou mezi jednotlivými spolkovými zeměmi - od tolerovaného pobytu až po tučnou pokutu. Možné je vše. Přinášíme vám shrnutí právních podmínek v jednotlivých spolkových zemích.
Hlavní foto článku
Romantické, ale zřídka legální., Foto: www.alpenverein.at

Alpenverein Edelweiss CZ přináší překlad článku z webu rakouského Alpenvereinu.

Stanování v lese

Stanování v lese je v Rakousku zákonem zakázáno. § 33 lesního zákona sice zajišťuje každému volný pohyb po lese, ale „táboření v noci, stanování,…“ je jasně zakázáno, ledaže máte výslovné svolení majitele pozemku.

Stanování v alpských pustinách

Jsou zde výrazné rozdíly v jednotlivých spolkových zemích.

Nad hranicí lesa začíná zóna alpských pustin (Ödlands). Pro stanování v těchto oblastech jsou pravidla pro stanování velmi rozdílná od jedné spolkové země ke druhé. V každém případě se doporučuje mít souhlas vlastníka.

Všude ale platí, že „alpské nouzové bivakování“, tedy neplánovaný nouzový bivak, k němuž jsou jednotlivci přinuceni v případě zranění, náhlého příchodu špatného počasí a nebo soumraku, je povoleno. POZOR: Záměrné/Úmyslné bivakování je bráno jako stanování! Při porušení předpisů hrozí pokuta, podle spolkové země, až do výše 14.500 EUR.

Burgenland / Burgenlandsko

Méně restriktivní. Stanování ve volné přírodě je zde povoleno. Jedniné omezení platí dle zákona „Bgld. Camping- und Mobilheimplat­zgesetz (1982)“ pro skupiny od 10 osob a také pro pobyty delší než 3 dny.

Kärnten / Korutany

Velmi restriktivní. Zákon „Kärntner Naturschutzgesetz (2002)“ zakazuje stanování ve volné přírodě mimo úředně stanovené kempy. Z toho je vyjmuto pouze „alpské nouzové bivakování“.

Niederösterreich / Dolní Rakousko

Velmi restriktivní. Zákon „Niederösterre­ichische Naturschutzgesetz (2000)“ zakazuje stavění a odstavení mobilních domů (do toho spadají i stany) na loukách a pastvinách (Grünlands) mimo schválené kempy.

Oberösterreich / Horní Rakousko

Méně restriktivní. Podle zákona „Oberösterreichis­ches Tourismusgesetz (1990)“ jsou „alpské pustiny“ (Ödlands) nad hranicí lesa (a mimo oblast pastvin) volně přístupné pro pohyb pěších. Pokud to neodporuje zájmům veřejnosti, je v tomto smyslu povoleno i kempování a stanování.

Salzburg / Solnohradsko

Méně restriktivní, ale s mnoha odstíny. Zákony, které je zde nutno vzít v potaz jsou „Salzburger Campinggesetz (2005)“, „Salzburger Gesetz über die Wegefreiheit im Bergland (1920)“ a „Salzburger Naturschutzgesetz (1999)“. Sice není stanování v horách paušálně zakázáno, ale předpokládá se odpovídající citlivost k přírodě. Alpenverein doporučuje: Především skupiny by se měly před svou cestou spojit s oddělením ochrany přírody na úřadu oblastní zprávy.

Steiermark / Štýrsko

Méně restriktivní. Klíčové vyjádření ze zákona „Steiermärkischen Gesetz zur Wegefreiheit im Bergland (1922)“: „Alpské pustiny (Ödland) nad hranicí lesa, s výjimkou oblastí využívaných jinak než pastviny, jsou volně přístupné pohybu turistů a vstup je zde povolen. Pojem "vstup“ je pak dále chápán stejně jako v lesním zákoně a pokud to neodporuje zájmům veřejnosti, je povoleno v „alpských pustinách“ (Ödland) i stanování.

Tirol / Tirolsko

Velmi restriktivní. Zákon „Tiroler Campinggesetz (2001)“ říká jasně: „Kempování mimo kempy je zakázáno“. Z toho je vyjmuto pouze „alpské nouzové bivakování“ během krátkého, za daných okolností nutného, časového úseku."

Vorarlberg / Vorarlbersko

Méně restriktivní. Zákon „Über den Bau und die Erhaltung öffentlicher Straßen sowie über die Wegefreiheit (1969)“ nepovoluje sice výslovně stanování, avšak táboření a „alpské bivakování“. Podle zákona „Vorarlberger Campingplatzgesetz“ může starosta obce stavbu stanů mimo kempy zakázat.

Stanování v chráněných oblastech (Schutzgebiet)

Přestože jsou chráněné oblasti často tím nejlepším, co se přírody a zajímavosti týče, je v nich stanování tabu. Nejpřísnější pravidla platí v národních parcích, v oblastech chráněné přírody a v oblastech se speciální ochranou. Je proto obzvláště doporučeníhodné se před cestou informovat o platných ustanoveních.

TIP

Staňte se i vy členem Alpenvereinu. Přihlášení je možné i on-line ZDE

Reklama:

Kam dál?

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK