Logo Cestydoprirody.cz

Jakou botu k jakému účelu?

8.November 2011
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Provozujete turistiku? Nevíte jakou obuv si z široké nabídky vybrat? Výrobci se Vám pokusili výběr ulehčit. Přinášíme Vám přehled označování obuvi pro různé druhy turistiky.
Hlavní foto článku
ilustrační foto, obuv La Sportiva Nepal

Pojem outdoor zahrnuje širokou oblast. Dnes sahá od volného času a cestování přes hiking a putování až k dlouhým trekkingovým túrám a klasickému horolezectví. Každá tato oblast aktivity má svoji ideální botu a mnoho značkových výrobců nabízí speciální modely. Tato rozmanitost nabídek může být matoucí a vést také k tomu, že tyto speciální boty mohou být právě pro určité druhy aktivity a různé prostředí více vhodné a pro jiné zase méně. Proto zákazník a také obchod potřebují jednoduše srozumitelnou pomoc pro rozhodování. Alfons Meindl z dynastie výrobců obuvi firmy Meindl v Bavorsku, nedaleko Salzburku, rozdělil roku 1976 svoje boty pro volný čas dle účelu použití do tříd od A do D. Chtěl spotřebitelům pomoci při výběru správné obuvi. V průběhu let Meindl rozšířil tento systém o mezikategorie. Tento systém se tak osvědčil, že jej používají i jiní výrobci.

Při výběru správné boty by se mělo dbát na toto:

  1. Při pochybách je lepší zvolit pevnější botu, protože nabízí více možností.
  2. Když se často pohybujete v oblastech, kde je mokro, nebo nemáte možnost přes noc usušit mokré boty, měli byste zvolit model s GORE TEXem.

Označení bot na turistiku

A Volný čas, cestování, putování, denní nošení dobré cesty, parky
A/B Lehká turistika po rovině, střední hory nebo předhůří Alp dobré a méně dobré cesty, dobré přístupové cesty k chatám
B Náročné putování ve středních horách, lehké trekkingové túry v různých horách po světě také se špatnými cestami, kamenité cesty
B/C Náročný trekking, těžké výstupy až do vysokých hor také špatné stezky i se štěrkem nebo sutí, zajištěné cesty (ferraty)
C Túry do velehor, na ledovce, nejtěžší trekkingové túry ledovce, velmi špatné cesty nebo také žádné, štěrk, suť, zajištěné cesty (ferraty)
D Absolutně pevné boty pro připevnění maček ledovce nebo žádné cesty, extrémní túry na ledovci/ledu, ledové lezení

Tipy pro péči o obuv do hor

… od firmy Moertz

  1. Příprava: Vyjměte vložku (omyvatelná), aby na vzduchu uschla a provětrala. Chcete-li boty navoskovat, vyndejte tkaničky.
  2. Mechanické základní očištění: Uvolněte a odstraňte hrubé znečištění pod vodou kartáčkem. Z podrážky odstraňte špínu a kamínky. V žádném případě nepoužívejte k mytí bot pračku!
  3. Hygiena: Jestliže jsou boty cítit, můžete je přirozeně zevnitř vyčistit vlažnou vodou a kartáčkem. To výstelku nepoškodí. Jestliže je výstelka kožená bez GORE-TEXu , použijte klidně jádrové mýdlo, výstelky s GORE-TEXem se myjí pouze vodou.
  4. Sušení: Nikdy je nesušte na slunci nebo na zdrojích tepla jako jsou teplá tělesa nebo kamna. Mokrá kůže je velmi citlivá na horko, snadno vyprahne (to znamená, že bude lámavá, tvrdá a trhavá). Boty s mokrou výstelkou vycpete pro vysušení suchým novinovým papírem (nezapomenout vyndat!). Suché boty zůstanou při použití dřevěného napínáku perfektně ve formě.
  5. Kontrola: Jsou ještě boty použitelné do hor, nebo potřebují zcela kompletní servis? Zkontrolujte podpatek, tlumící klín a ochranu proti štěrku, zda nevykazují stopy opotřebení (guma má omezenou životnost na 8 – 12 roků, poté musí být tyto části vyměněny).
  6. Boty z velurové nebo nubukové kůže: Voskováním se změní vzhled bot. Kůže se stane hladkou a tmavší. Může to opticky rušit, ale jde o normální neškodný proces. Kůže obdrží výživu, nebude lámavá nebo praskavá a švy budou stabilnější.
  7. Háčky a kroužky kolem dírek: Ochránit proti zrezivění voskem nebo vazelínou. Nakonec boty vyleštit.
Reklama:

Kam dál?

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK