Kam vyšlapat na dovolené v srdci Ötztálského údolí?

V tomto článku se zaměřím hlavně na tu poslední část návštěvníků – na „obyčejné“ turisty, kteří nenosí sebou horolezecké a ledovcové vybavení, nechtějí ani lézt po kolmých stěnách ani se vyhýbat ledovcovým trhlinám a přesto by rádi zažili výstupy, které jim poskytnou zážitek, který v České Republice ani na Slovensku zažít nemohou. Túry, na které se tady odkazuji, jsou zvládnutelné každému zkušenějšímu turistovi s dobrou kondičkou. Potřebné vybavení jsou jenom vhodná obuv (určitě pevnější jako na terény v ČR, určené alespoň pro terén B/C), jistota chůze a absence strachů z výšek a závratí.
Technická složitost tras je srovnatelná s tatranskými přechody přes sedla a na vrcholy, ale nedosahují obtížnosti hřebene Roháčů. Přesto je důležité nic nepodcenit a nepřeceňovat svoje síly. Nesmíme zapomenout, že v této oblasti se budeme pohybovat často i o 1000 m výše, jak v Tatrách a denní absolutní převýšení může dosáhnout málem 2000 m. Toto může i citlivějších osob přivodit problémy, výškovou nemoc, kterou není radno odbýt typickým „To přejde!“. Mnohem lepší je nastudovat, jak se v tomto případě zachovat a i případně túru bez váhání přerušit a co nejrychleji sestoupit níže.
Je rozumné si na výšky postupně zvykat a zpočátku udělat 1–2 túry pod 3000 m n. m., případně okořeněné vyvezením se autobusem a/ nebo lanovkou do výše nad 3000 m, tam krátce pobýt a sledovat, jak na to reaguje náš organizmus. Pořadí zde uvedených túr je, samozřejmě, pouze doporučené.
Dovolenou můžeme začít docela pohodovou panoramatickou stezkou z ledovců do Ventu , která nám za dobrého počasí ukáže velkou část toho, kam všude se můžeme v průběhu dovolené podívat a vyšlapat. O výhledy nebudeme mít nouzi ani na dalších túrách. Popsané trasy jsou charakteristické právě dalekými výhledy. Bude pro nás zajímavé sledovat, jak se mění výhled na stejné objekty z různých stran.
Další den už můžeme vyšlapat na první třítisícovku, na Schwarzkogel Je to stále ještě poměrně bezproblémový a relativně krátký trek. Pokud vlastníme Ötztal kartu, po ukončení cesty se můžeme ještě ze Söldenu vyvézt lanovkou na vrchol Gaislachkogel (3056 m n. m.) s vyhlídkovou plošinou.
Delší a mnohem namáhavější je – i když zústaneme celý den těsně pod třítisícovou výškou – přechod z horského přechodu/sedla Timmesjoch na chatu Brunnenkogelhaus (a následný sestup do Söldenu) Tato trasa je z větší části pravá, plnohodnotná vysokohorská hřebenovka.
Rozhodně bychom neměli vynechat ani okruh z Ventu na Wildes Mannle (3019 m n. m.) a chatu Breslauer Hütte (2844 m n. m.). I když je to jenom středně náročná trasa s jediným krátkým málo náročnějším úsekem, procvičíme si jistotu svého kroku v rúzných terénech, užijeme si jak krásných výhledů, tak i pomoc řetězů. Taky máme možnost sledovat následky práce ledovce z bezprostřední blízkosti.
Z Ventu můžeme udělat několik kratších i delších výletů kombinováním alternativ popsaných u okružné trasy přes tři vysokohorské chaty a třítisícovku Urkundholm (3140 m n. m.)
Když už budeme mít své nohy rozchozené, můžeme začít s těžšími výstupy na další třítisícové vrcholy:
- ze Söldenu (ideálně s využitím „Hütten Taxi“ na Fiegls Gasthaus/Windachalm) na okružnou cestu na Hoher Nebelkogel (3211 m n. m.) a chatu Hochstubaihütte (3174 m n. m.) ,stojící nad Stubaiskými ledovci
- ze Zwieselsteinu, od zastávky autobusu Sahnestüberl na vrchol Nederkogel (3163 m n. m.) , horu, která nás bude „hlídat“ každý den našeho pobytu v Söldenu
- z Obergurglu na pyramidu připomínající vrchol Hangereru (3020 m n. m.)
Na závěr si můžeme nechat náročný a dlouhý přechod z Obergurglu do Ventu přes sedlo Ramoljoch (3189 m n. m.) s návštěvou chaty Ramolhaus (3005 m n. m.). V průběhu této cesty budeme mít úchvatné pohledy na ledovce a vrcholy nejdřív v údolí Gurgler Tal (hlavně na dlouhý splaz ledovce Gurgler Ferner) a hlavním hřebeni Ötztálských Alp, v sedle a po přechodu na druhou stranu hřebene v údolí Venter Tal a v okolí Wildspitze.
Budeme-li potřebovat zařadit odpočinkový den, můžeme vyrazit se podívat na nejvyšší Tyrolský vodopád Stuibenfall , vysoký 159 metrů a navštívit vesničku pravěkého muže Ötziho, Ötzidorf (leží u přístupové cesty k vodopádu).
Jako místo ubytování pro centrální část Ötztálského údolí je velice vhodné městečko Sölden. Dají se zde najít pokoje i apartmány za výhodnou cenu, z většiny z nich je za max. několik minut dostupná autobusová zastávka všech linek: do Ventu, do Obrgurglu/na sedlo Timmelsjoch i na ledovce Rettenbachferner a Tiefenbachferner. Vhodné ubytování si můžeme vybrat buď přímo na oficiálních stránkách, ale i na „ubytovacích“ servrech www.Interhome.cz, www.tiscover.at nebo například i česky na www.limba.cz.
V případě pobytu delším než tři dny – hlavně bez auta – doporučuji si pořiďit Ötztal Kartu. Dá se koupit na 3, 7 nebo 10 dnů v cenách (rok 2013, dítě/dospělý):
3 dni 24/49 EUR, 7 dnů 35/69 EUR, 10 dnů 43/87 EUR
I když se to zdá hodně, může ušetřit docela dost peněz. Je v tom
zahrnuta veškerá autobusová doprava v údolí, mikrobusy Huben –
Längenfeld – Gries a Umhausen – Niederthai a 30% slevy na 4
„Hütten-Taxi“; dále věškeré lanovky, vstupy na koupaliště,
jednodenní půjčení kola a několik různých vstupů, např do výše
doporučovaného Ötzidorfu. Přesnější popis naleznete zde
Mnoho ubytovacích partnerů poskytuje tuto kartu zdarma, ale předpokladám,
že většina turistů z České Republiky ušetří výběrem ubytování
více, jak je cena karty .
Dalším mým tipem je návštěva AquaDomu v Längenfeldě – je to tak trocha jiný, unikátní aquapark. Najdete tady 8 bazénů s léčivou termální vodou různé teploty, vodou mořskou, vířivky, plavecký bazén, dětské atrakce. Otevřeno mají až do noci, takže není žádný problém po těžkém celodenním treku si nechat odpočinout a zregenerovat unavené tělo. Informace najdeme v českém jazyku zde
Pro majitele Ötztal Karty je potěšitelné, že je v ceně jeden 3-hodinový (na regeneraci plně postačující) vstup zdarma.
Poslední typ je pro lidi, kteří se chtějí na dovolenou vybrat bez auta, s využitím vlaku a autobusu a použijí vlakové spojení už z Vídně. Pokud máte možnost, zajděte si na Slovensko a tam na některém nádraží si kupte jízdenku CitiStar z Bratislavy do stanice Ötztal . Slovenské dráhy mají jinak nasmlouvané ceny s Rakouskými drahami a proto nás kombinace jízdenku z ČR do Vídně a zpět s jízdenkou z Bratislavy do Ötztalu vyjde znatelně levněji. V případě cesty z Ostravy pro tři lidi se dá ušetřít více jak 3000Kč!

Mohlo by vás zajímat
V okolí najdete
Webkamery v okolí
© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK