Filmový festival zimních sportů

Filmový festival zimních sportů (FFZS) je celovečerní pásmo špičkových filmů, úspěšných na mezinárodních filmových festivalech. Sníh, led a adrenalin. Extrémní lyžování, zimní horolezecké výstupy, snowboarding, skialpinismus a další aktivity v zimní přírodě.
Festival zimních sportů proběhne v říjnu a listopadu 2012 ve více jak 100 městech ČR. Na mnoha místech bude kromě filmů k vidění také další doprovodný program!
Seznam měst a jednotlivých termínů promítání naleznete ZDE
Volné vstupenky na Filmový festival zimních sportů
Jelikož jsme se společně s Alpenverein Edelweiss CZ stali partnery Filmového festivalu zimních sportů, máme pro Vás připraveno 10 volných vstupenek na promítání ve Vámi vybraném městě. Majitele vstupenek vylosujeme v pondělí 22.10.2012 z registrovaných uživatelů portálu Cesty do přírody. Neváhejte tedy a registrujte se ZDE.
Filmy 2012
Seznam filmů pro rok 2012 bude složen ze dvou sekcí, a sice Hlavní program, který je možné vidět ve všech městech, která jsou uvedena v seznamu míst konání a Bonusy. Bonusy si volí pořadatelé podle svého gusta a není jejich povinností je promítnout.
Hlavní program
Cold (Chlad)

Cold
Země: USA, Režie: Anson Fogel, Produkce: Forge Motion Pictures, Délka: 19 minut
Ve chvíli, kdy neberete lezení jako zábavu nebo lezení jako sport nebo jako způsob, jak se někam dostat, zbývá už jen jedno: Lézt, protože je to těžké. A co může být těžšího než se pokoušet o osmitisícový vrchol v zimních podmínkách?
Pokud jste nikdy nic takového nezkoušeli, nepokoušejte se o to. Horolezení v zimních podmínkách v teplotách okolo – 50 stupňů Celsia je boj o přežití, bitva, kterou můžete lehko prohrát. Pokud jsi horolezec, který hledá mimořádnou výzvu, zimní lezení je jasná volba.
V únoru 2011, Simone Moro, Cory Richards a Denis Urubko se o takou výzvu pokusili. Udělali úspěšný prvovýstup na Gasherbrum II (8,035m) v Pakistánu, na 13. nejvyšší horu světa. I přesto, že se vše událo velmi rychle, zkušenost může být prezentována mnohem silněji. Proč? Protože efektivní umělecká komunikace někdy přidá na hodnotě víc, než několik hodin strávených ve stanu. A na výborný film je třeba si počkat.
Cold, česky „Chlad“, je příběh o unikátním zimním výstupu Cory Richardse na osmitisícovku Gasherbrum II se dvěma partnery, horolezci světové špičky, Simonem Moro a Denisem Urubko. Uvidíte natáčení ve velmi náročných přírodních podmínkách, plný zvratů a překvapení.
Film Cold vyhrál hlavní cenu Grand Prize na festivalu BANFF!
Tento film si žádný milovník hor nemůže nechat ujít.
All.I.Can (verze 10 minut)

All.I.Can
Země: USA, režie: Dave Mossop, Eric Crosland, produkce: Sherpas Cinema, délka: 15 minut (74 minut celá verze)
All.I.Can je vizuálně ohromující dílo kinematografie, nejlepší lyžařský film roku 2011, který se věnuje vášni pro lyžování a objevování nádherných dosud nesjetých míst v horách po celém světě.
Parallels

Parallels
Země: Kanada, režie: Nicolas Teichrob, Athan Merrick, produkce: Dendrite Studios, délka: 7 minut
Parallels, znamená rovnoběžky, což v tomto případě odkazuje na rovnoběžné lyžařské stopy, které freerideři vytvořili ve svazích olympijského střediska Whistler v rámci World Ski & Snowboard Festival v dubnu 2011. Nesoutěží mezi sebou jen samotní jezdci, ale i filmaři, kteří soupeří o nejlepší záběry, které musí být sestřihané a uvedené ještě v průběhu festivalu.
Tatry krásné, Tatry mé

Tatry krásné, Tatry mé
Země: Česká Republika, Režie: Petr Hanoušek, Produkce: Petr Faggič Giacintov, Délka: 35 minut
Pokud má národ nějaké společné sny, pak sen o velehorách je jedním z nejsilněji prožívaných. Nejbližššími a nejmilovanějšími velehorami jsou Vysoké Tatry. Film se zabývá jednou osobní láskou, která hory přenáší. Doslova a do písmene. Sledujeme totiž snahu jednoho tatranského milce, který touží hory nejen navštěvaovat, ale i vlastnit.
Autor je stejně jako hlavní postava filmu milcem Vysokých Tater, do nichž se poprvé podíval už v ranném dětství díky horolezeckým ambicím svého otce. Jako mnoho jiných prožil školní výlet na Sliezskom dome a v pubertě brigádničil jako nosič na Zbojnické chatě. Za svůj čtyřicetiletý život navšívil mnoho hor i velehor, ale Tatry mu jako kouzelný sen uvízly v srdci a rád se do nich vrací.Film Tatry krásné, Tatry mé je jeho vrcholohorská filmová prvotina, která je promítána na veřejnosti.
Scottish Ice Trip

Scottish Ice Trip
Země: Francie, režie: Guillaume Broust, produkce: Petzl, délka: 26 minut
Je-li na zemi místo, kde horolezci slaví příchod další sněhové bouře, tak to musí být Skotsko. Každou zimu, pod náporem proudů vanoucích od severního Atlantiku je Skotská vysočina pokryta vrstvou sněhu a vystavena napospas počasí. Zde existuje zimní lezení už déle než sto let a chuť dobrodružství je zrovna tak nefalšovaná, jako příchuť rašeliny v místní whisky. Leze se zespodu, bez nýtů a většinou na první pokus (on sight). Tolik k úvodu do moderní etiky moderního mixového lezení ve Skotsku. A právě za těchto podmínek dal Ueli Steck nejobtížnější cestu na Ben Nevis, The Secret (X, 10).
Ultim8 Separation

Ultim8 Separation
Země: Česká republika, Režie: Lucas Herman, Produkce: Illegal Production, Délka: 26 minut
Ultim8 Separation navazuje na úspěšný český freeski film Separation z roku 2010. Projekt si klade za cíl mapovat českou freeskiingovou parkovou scénu a přiblížit tak freeskiing jako progresivní sport širšímu publiku. Letošní sezónu se tak Separation partička rozrostla o další české jezdce. K stávajícímu základu: Robin Holub, Pepé Kalenský, Filip Taraba a Jirka Volák se k projektu připojují rideři jako Roman Dalecký, Mario Skála a Dan Hanka. Noví jezdci mají úkol jasný – udělat Separation pestřejším a ukázat za co česká freeski scéna stojí.
White Line

White Line
Země: Česká republika, režie: Tomáš Galásek, produkce: Martina Prášilová, délka: 50 minut
White line je filmový snímek o stylu jízdy freeride, který se bude natáčet v zimní sezóně 2010/2011. Film jedinečným způsobem spojuje životy nejlepších českých jezdců, mapujejejich odlišný charakter, ale stejný přístup k horám a ukazuje jednu společnou vášeň:svobodu a čerstvý prašan. Každý z nich je vždy připraven hledat nejrůznější způsoby a prostředky, jak se na vrchol hory zase vrátit. To vzrušení, adrenalin, volnost… Vše dohromady tvoří jedinečný a neopakovatelný zážitek. A bílá lajna, kterou za sebou nechávají, je nesmazatelným důkazem, že pokořili panensky zasněžené pláně hor.
Když se dá banda nejlepších freeriderů dohromady, znamená to jediné: kvalitní podívaná a nádherné záběry. Toho se rozhodl využít kameraman Tomáš Galásek, který oslovil české freeridové špičky. Slovo dalo slovo a nový projekt je na světě. Jeho cílem je vytvoření unikátního freeridového videa, které, ač předně o freeridovém lyžování, nezůstane jenom u něj a pokusí se nahlédnout i na životní cestu jednotlivých jezdců, kterou si každý z těchto riderů tvoří tu svou lajnu i mimo hory, v běžném životě. Tento freeridový film se natáčel dva roky (2010–2012) a představí Simonu Hrstkovou, Marka Macháčka, Jiřího Lauseckera a mladé freeridové nadšence, alias „kluky z Řeky“ (Petr Milerski, Lukáš Bílko, Lukáš Niemczyk, David Sztefek). Na premiéru se můžeme těšit v říjnu 2012.
Baffin Babes

Bafin Babes
Nejsme jako ti chlapi, co chtějí být „cool“. S ledem a vousama a to všechno… My chceme být prostě outdoorové!“ říká Emma Simonson na dotaz jestli je potřeba mít vousy, aby byla drsná. Baffin Babes dokazují přesný opak. Pokud si stále někdo myslí, že čtyři ženy nemohou vydžet 80 dní na expedici bez záchodu a sprchy, po shlédnutí tohoto filmu budou přesvědčeni o opaku. Podívejte se na nejdelší lyžařskou cestu: 1200 km skrz arktickou pustinu podél kanadského ostrova Baffin. Není to zrovna procházka parkem, pokud vezmeme v úvahu 100 kilogramů na saních, teploty – 40 stupňů Celsia a polárními medvědy okolo.
Bonusy
Ammassalik backcountry camp 2012
Bezpečný freeride – Laviny
All.I.Can (plná verze 74 minut)

Mohlo by vás zajímat
Kde se diskutuje
-
Dominika Zachová před 3 lety
-
-
nina Horova před 4 lety
-
Antonín Loch před 5 lety
-
Kristýna Ryglova před 5 lety
© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK